
ЕНЦИКЛОПЕДИЯ НА ИНФОРМАЛНИТЕ ИНОВАТОРИ
Журито на конкурса отличи с награди следните предложения за “Енциклопедия на забавленията”:
Първо място – “Игрите на дядо и баба» – 12 игри, представени от учениците от ІV б клас в ГПЧЕ, гр. Плевен.
Второ място – „Морско кръщене” – авторски проект на колектив от 10 ученици от Професионална гимназия по речно корабостроене и корабоплаване, гр. Русе.
Трето място – „Онтология на киселото мляко или как се създава свят“ и „Всичко мислимо е зримо, всичко зримо е мислимо“ – Теодора Джоргова – автор на статиите и Диана Темелкова - илюстратор, ученички в НПМГ „Акад. Любомир Чакалов“, гр. София.
Поздравяваме всички участници за ентусиазма и смелостта да бъдат информални иноватори!
...........................................................................................................................
ВТОРО МЯСТО за учениците от ПГРКК наНационалния конкурс за
иновативни идеи "Енциклопедия на забавленията"
Десет ученици от XIв клас: Вероника Венелинова Стоева, Гюлер Бейханова Исмаилова, Венцислав Росенов Дочев, Даниел Светославов Йорданов, Ивайло Стоянов Стойчев, Неджиб Силвиев Русанов, Николай Георгиев Илев, Пламен Ангелов Атанасов, Симеон Емилов Шенков и Стелиан Красимиров Кръстев, с ръководител к-н инж. Диан Атанасов и консултант Боряна Гунева участваха със свой авторски проект от статия и снимки на тема "Морско кръщене" в Първия Национален конкурс за иновативни идеи "Енциклопедия на забавленията", организиран от Фондация “Институт за информални иновации” и посветен на 26 април – Световния ден на интелектуалната (духовната) собственост.
Честито на победителите!
6.12.22013 г. Източник: ПГРКК
…………………………………………………………………………………………………………………………
„Морско кръщене”
Морското кръщене е специфичен и древен ритуал, който е разпространен сред моряшката гилдия. Още в началото на 18-ти век на британските плавателни съдове са завръзвали въже около кръста на младия новопостъпил на служба моряк с помощта, на което са го спускали от главната палуба на кораба и са го потапяли три пъти във водата.
По традиция на съвременните плаващи в открито море кораби морско кръщене се прави, когато моряк за първи път преминава екватора.
Оказва се, че церемониите, които се провеждат в присъствието на Бог Нептун и неговите подвластници, са изключително интересни и забавни за пасажерите на круизните и екипажите на търговските кораби. Морското кръщене се превръща в един задължителен ритуал за всеки, който се качва на кораб или поема по вода за първи път в живота си.
В организацията има основни задължителни елементи, но се допуска и свободна интерпретация и обоготяване, като целта е да се създаде много веселие и настроение сред участниците. За подготовката и изпълнението на ритуала е напълно достатъчно да се използва наличния корабен инвентар.
Всичко започва с пристигането на Бог Нептун - повелител на морета, реки и океани, и неговата свита от русалки. Те изплуват от морските дълбини. За свои помощници на кораба те разчитат на старите, вече покръстени моряци, които влизат в роли на морски пирати или дяволчета. След като Богът на морските стихии бъде представен на присъстващите, той обявява предизвикателствата, които е подготвил за непросветените. Задължително се започва с тяхното избръсване. Помошниците вземат първата жертва, вързват я с дебели въжета, насапунисват я и Нептуп я избръсва с тризъбеца си. Важно е да се знае, че от началото на 20-ти век на всички морски кораби традицията повелява вместо пяна за бръснене да се използва грес или мазут (за предпочитане - втора употреба).
Това е само началото на възмъжаването. Продължава се с препядствията, които могат да бъдат най-разнообразни измислици, но съобразени с особеностите на групата. Задължително се спазват изискванията за безопасност и се преминава през спасителен пояс, докато старите моряци възпрепятстват това с рибарски мрежи, куки и поливане с кофи, пълни с морска вода (на борда се препоръчва използване на противопожарна система за обливане със задбордна вода). Ядене на сурова риба, наздравица с моряшки елексир, забъркан по тайна божествена рецепта от солена морска вода и оцет, в съотношение 1:1, са някои от вариантите за изпитания.
Още от средновековието е известно, че поемането на глътка морска вода предпазва бъдещия моряк от удавяне. В края на посвещението Нептун поръсва и пречиства със светена морска вода, и подканва моряка да изхвърли своите изпоцапани и одърпани дрехи в морето (реката). Това моряшко суеверие, гласи: „Лишавайки се от нещо свое приживе в името на всемогъщия Нептун, морякът си осигурява божественото му покровителство и в бъдещите му плавания, никой няма да посмее да посегне на живота и душата му.”
Оживял, оцелял и успешно издържал изпитанията, матросът получава своето уникално моряшко име и Кръщелно свидетелство, даващо му право да пътува свободно и безпрепядствено през владенията на Бог Нептун.
Сега всички са уверени, че младият човек, свързал живота си завинаги с морето, е подготвен за трудностите, лишенията, предизвикателствата и изпитанията, пред които един ден неминуемо ще се изправи.
Церемонията завършва с истинското пиршество.
.......................
По традиция морското кръщене е задължителен ритуал за всеки смелчага пожелал да свърже живота и професията си с водата. Тази година за новоспостъпилите ученици в Професионална гимназия по речно корабостроене и корабоплаване - Русе се осъществи на 06.12.2013 година, по идеята на авторския екип от единайстокласниците със съдействието на ръководителя и консултанта, с включване на 10 ученици в роли /Бог Нептун, 2 русалки, капитан и 6 моряци-пирати/ и още 110 ученици, 13 учители и 10 служители в ПГРКК, които бяха посветени в тайнството на морското кръщене. Това е сто процента ангажираност на ученици и учители в отбелязване на Професионалния празник на гимназията – Никулден. Ритуалът е иновационен, защото разкъсва до основи закостенелите дългогодишни практики на отегчителните празнични концерти посветени на училищните патронни празници, масово разпространени в българското образование. В тях обикновено участват малка част от учениците и учителите, а всички останали гости са само зрители – пасивна, отегчена и разсеяна публика.
Подготовката на участниците за ролите се различава от класическите методи на обучение, използвани в класната стая. Учениците съвместно с ръководителя и консултанта разработват сценарий и план за реализиране на идеята. Репетециите се извършват в извънучебно време за учители и ученици. Работният процес се доближава повече до театралната педагогика и това стимулира интереса на учениците към неформална образователна активност, тъй като всички те до момента имат опита и културата само на зрители, но не и на актьори. С много желание, отговорност и интерес децата се впускат в репетиции, спазвайки формалните насоки и препоръки на ръкводителя и консултанта, но същевременно дават воля на своята креативност.
Всеки от учениците сам сътвори своят персонаж, изгради характер, поведение, маниер, език, избра аксесоар, грим и костюм. Сценографията, гримът и костюмите са осигурени с минимални финансови средства, и с много личен принос и подръчни материали. В работата върху ролята са използвани методите на мозъчната атака, ролевите игри, познанията на учениците в областа на психологията и предметите от професионалната подготовка. Творчески подход и нови артестични знания, умения и компетентности се наложи да усвоят участниците, за да доставят забавление, увеселение и наслада на всички. Това е провокация към учениците, към тяхната ценностна система, особено що се отнася до значението и смисъла на екипността, усещането за партньорство, позиционирането в пространството, дисциплината, непрестанната интеракция между публика и актьор, прецизността и радостта да забавляват другите, да ги увлекат в играта и да се наслаждават на усмивките на присъстващите; да се грижат усмивките да не напускат лицата и очите да блестят от щастие, че и те са част от това приключение; да виждат нетърпението по лицата на чакащите, кога ще дойде и техния ред да бъдат благословени от повелителя на морските дълбини.
Празникът на гимназията предизвика любопитството на регионалните медии. Репортажът е достъпeн на следния адрес:
Предложеният и реализиран от нас формат, на този така вълнуващ тайнствен ритуал, в който всеки преминава смело през предизвикателствата на Бога на всички реки, морета и океани, получава единственото и неповторимо моряшко име и сертификат, даващи му право да пътува свободно през територията на Нептун, е един достоен пример за учене чрез преживяване. Тук се преплитат идеята и мечтата за пътешествието, като най-мощният и въздействащ метод за учене чрез преживяване. Прокламирана още от Джон Лок теза, че „Образованието на всеки джентълмен трябва да завърши с пътешествие” и до днес се предпочита в европейските стандарти и е в основата на формалното, неформалното и информалното учене през целия живот .
авторски проект по идея на к-н инж. Диан Атанасов със съдействието на Боряна Гунева





