

Учителят е ключов участник в образователния процес. Това е така, защото той носи етоса (духа) на образователната система, дефиира учебните ситуации, оценява образователните постижения. Учителят участва в образователния процес с целия си психологически, професионален и нравствен потенциал. Неговите достойнства директно повишават качеството на образованието.
Ето някои важни и основни личностни качества, които произвеждат значими образователни резултати:
-
Учителят трябва да се обича децата и младите хора и това да му личи.
-
Учителят трябва да бъде естествено общителен.
-
Учителят трябва да обича своята предметна област. Някакъв предметен ентусиазъм е предпоставка за убеждаващо въздействие върху децата.
-
Учителят трябва да има живо нравствено чувство – да излъчва доброта и справедливост. Децата са чувствителни към сарказми, подигравки, натрапчиво сравняване с други деца.
-
Учителят трябва да има индивидуално присъствие – да се помни от децата с неща, присъщи за него, които много му отиват. Това значи да не се страхува да показва пристрастията и емоционалността си, стига това да не е в ущърб на справедливостта.
-
Учителят бива уважаван от децата и учащите се, ако проявява воля. Това значи да има изисквания към учащите се, и по възможност индивидуализирани; да бъде настоятелен в учебни ситуации, но не натрапчиво.
-
Универсално качество, което винаги се цени, но специално помага на професиите от типа „човек – човек”, каквато е и учителската, е чувството за хумор. То предполага да не се приемаш 100% насериозно, нито пък да приемаш професионалните и други ситуации като абсолютни и незаменими. Чувството за хумор е най-добрия антидот срещу т. нар. „бърнаут” (прегаряне в професията).
Учителят се нуждае от подкрепящ институционален контекст, за да стане и да продължи да бъде добър учител. Това означава да бъде хвален, когато прави добри неща, да бъде материално стимулиран при добри образователни резултати, да му се предоставят възможности за квалификация и личностно самоусъвършенстване чрез отпуски, целеви грантове за обучение и пр.